O nas

O nas

W 2007 roku powstał zespół bębniarski „MŁODE DJEMBE”.

Jest to grupa pasjonatów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy wspólna pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstało w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusjonistka, animator kultury, animator ruchu bębniarskiego w Lublinie).

Zespół gra różnorodne rytmy we własnych aranżacjach oraz własne kompozycje: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barchimesy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański, kij deszczowy.

Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie we własnych aranżacjach.

Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. „Dżembe”, od którego pochodzi nazwa zespołu). Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. (Armando Peraza, Alex Aqunia, Nippy Noya, Dudu Tutzi, Guema, Zaka, Salif Keita, Zakir Hussein, Trilok Gurtu, to tylko niektórzy wielcy muzycy dający nam inspiracje).

Muzycy grający w Młode Djembe mają wiele inspiracji, pomysłów, pasji i determinacji twórczej. Staramy się aranżować utwory we własny, niepowtarzalny sposób. Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Polsce. Brał udział w wielu projektach muzycznych, koncertach w Lublinie i okolicach, a także w Polsce inspirując i upowszechniając kulturę rytmu.

Zagraliśmy między innymi:

 • koncert podczas dyskusji filozoficznej UMCS „Kto jest wolny…”,
 • koncert na rzecz ekologii „Posprzątajmy Lublin” na miasteczku akademickim UMCS,
 • koncert podczas konkursu promujący Lublin jako miasto wielu uczelni i najciekawsze miejsce na Studia Wyższe na pl. Litewskim w Lublinie,
 • koncert podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe” w czasie głównego koncertu festiwalowego na scenie ACK UMCS CHATKA ŻAKA Lublin 2008,
 • koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009 „Noc Z Afryką” 2009r,,
 • koncert na konferencji Koła Naukowego Studentów Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – „Wielokulturowość w Polsce – muzyka, zwyczaje, perspektywy”,
 • koncerty podczas „Dni Otwartych UMCS 2010,2012,2014,2015,2019”,
 • „3,2,1… Chatka Żaka” 2010,
 • koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r,
 • „Majówka w Zawieprzycach” 2011,
 • koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na rzecz pomocy Afryce „Benu” w czerwcu 2011r,
 • koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim (m.in. na wystawach autorskich studentów organizowanych w Chatce Żaka przez Pracownię Plastyczna oraz Przestrzeń Działań Wizualnych),
 • koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 r.;
 • koncert charytatywny dla chorego Marcinka Klub Graffiti – Maj 2012;
 • koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie – maj 2012r.,
 • koncert na 50-lecie Chatki Żaka UMCS 2015r.;
 • różne koncerty dla dzieci: z autyzmem, z zespołem Downa, dla młodzieży i dzieci niedosłyszącej i słabosłyszącej.,
 • koncerty z cyklu „Powachluj na scenie „ w Chatce Żaka 2014,2016r;
 • Noc Uniwersytetów 2014r – plac przed pomnikiem MC. Skłodowskiej UMCS w Lublinie,
 • Dni Otwarte UMCS w Puławach 2015r.,
 • koncert charytatywny „Dla Koby” na rzecz spalonego dachu – Lublin,
 • koncert sobótkowy w Piasecznie 2015r;
 • koncert na jubileuszowym biegu Solidarności 2016r.,
 • występ zespołu na koncercie otwierającym trasę BEATY KOZIDRAK „BEATA EXCLUSIVE” Lublin 2017 – Centrum Spotkania Kultur,
 • Jubileuszowy koncert z okazji X-lecia istnienia zespołu – Maj 2017r.,
 • Koncert na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Narodów i Kultur „Z Wiejskiego Podwórza” w Czeremsze -2017 r.
 • koncert z okazji 100-cia Niepodległości Polski „W Rytmie Wolności Świata” 2018 Lublin,
 • koncert podczas Spotkania Świątecznego studentów Międzynarodowych
 • „Christmass Party 2018”,
 • koncert przeciwko niewolnictwu i handlowi ludźmi w Afryce „Wolni -Niewolni” 2019 Urząd Wojewódzki Lublin.
 • Koncert otwierający nowy Dom Kultury „Niebieski Młyn” w Kraśniku -2020r.
 • koncert online w ramach Energii Źródeł – Folkowe “OKO” – listopad 2020, Ośrodek Kultury Ochoty, Warszawa
 • XXXI Międzynarodowy Festiwal MIKOŁAJKI FOLKOWE – grudzień 2021 r. w ACKiM Chatka Żaka w Lublinie.

Zespół był również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego  X edycji odbyło się (od 2010 do 2019 roku ) w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.
W 2017 roku Grupa została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Lublin nagrodą okolicznościową z okazji 10-lecia działalności zespołu: ”Za aktywną działalność upowszechniania kultury muzycznej w naszym mieście, szczególnie za promowanie kultury gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych.”
Współpracujemy z różnymi grupami muzycznymi i artystami z polskimi (m.in. Beata i Bajm) a także artystami zagranicznymi, m.in. z tancerką afrykańską z Zimbabwe Nolwazi Zena Mhodi.

MŁODE DJEMBE ma na koncie nagrane  2 PŁYTY CD:
– DEMO/RYTMY 2011r.
– NA 100 2018r

SKŁAD

agnieszka

Agnieszka Kołczewska

„Profesor od bębnów”
Od 1996 roku prowadzi autorskie warsztaty bebniarskie „NIEUSTAJACE WARSZTATY BEBNIARSKIE”.
Muzyk, perkusistka, animator kultury, animator ruchu bębniarskiego w Lublinie.
Grała m.in.: z Orkiestrą św. Mikołaja, Jahiar Group, Beata i BAJM (www.agabum.pl).
Lider, założyciel i menadżer zespołu Młode Djembe. Pasjonuje się kulturą i muzyką afrykańską, muzyką perkusyjną Świata, reggae, jazz, eton-folk. Rytm słyszy wszędzie – nawet w cykaniu zegara;)
Uwielbia ład i porządek - jako zodiakalna Waga dąży do harmonii.
Lubi podróże, przestrzeń życiową, słońce, dobre wina. Kocha swoją nieocenioną, cierpliwą i wspaniałą Rodzinę. Uwielbiam mojego wspaniałego, mądrego kocurka.
Lubi słownych ludzi, na których można polegać, również stara się nie rzucać słów na wiatr.
„Muzyka to moje życie – Scena jest moim drugim domem”.

katarzynadenis

Katarzyna Denis

Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (Dziennikarstwo). Uwielbia podróżować, choć zasypia od razu po wejściu do auta. Uzależniona od herbaty i pieprzu, który dodaje do wszystkiego.
Relaksuje się grając na ukulele tylko sobie znane piosenki. Nadmiar pieniędzy wydaje na książki. W wolnym czasie sprawdza się w roli domowego szefa kuchni. Zbiera wszystko, z czym związane są jakieś wspomnienia. Niezależna, odważna, uwielbia w pojedynkę podróżować po Świecie w miejsca niesamowite i pasjonujące (Kolumbia, Tajlandia, Nikaragua…).

katarzynad

Kasia Dobosz (Misztal)

Absolwentka Architektury Krajobrazu, z zawodu Graphic Designer. W Młode Djembe od początku.
Surowy realizm przeplatający się z kolorowym i niejednoznacznym światem wyobraźni. Maluje niesamowite obrazy. Ciągle poszukuje: inspiracji, nowych zainteresowań, czegoś co stanie się kolejną prawdziwą pasją. Jest autorką okładki ostatniej płyty Młode Djembe - „NA 100” i kilku plakatów zespołu oraz Festiwalu AWU. Uwielbia zwierzęta, głównie pieski. Lubi nietuzinkowe podróże w różne niesamowite miejsca na Świecie (Australia, Islandia…, Łódź ;)).

Ola1

Aleksandra Bis-Gancarz

Z zawodu jest lekarzem, anestezjologiem. Rytm towarzyszył jej, w zasadzie, od dziecka i przewijał się, w różnych formach, przez całe jej życie.
Gra na bębnach miała być początkowo substytutem psychoterapii, odskocznią od zmartwień dnia codziennego i stresującej pracy. Z czasem stała się jej prawdziwą pasją, obok podróży i tańca (głównie tańce karaibskie: salsa, bachata). Pogodna, lubi rozmowy, wymianę zdań na różne ciekawe, nietuzinkowe tematy. Na pytania odpowiada niezwykle skrupulatnie. Prywatnie Mama dwójki
wspaniałych nastolatków.

Tomek2a

Tomasz Zagańczyk

Programista z wykształcenia, z zamiłowania hodowca koni i współwłaściciel rekreacyjnej stajni.
Od najmłodszych lat obijał Mamie emalię z kuchennych garnków, co w późniejszych latach zaowocowało decyzją o inwestycji w skórzany bęben. Podróż przez muzyczne gatunki rozpoczął od ciężkich brzmień różnorakich subkultur lat 80. i 90., poprzez zauroczenie muzyką elektroniczną przełomu wieków, po zatopienie się w dźwiękach instrumentów tradycyjnych z różnych zakątków świata. Prywatnie: dumny ojciec sześciorga bardzo zdolnych - również muzycznie - dzieci.

Piotr3

Piotr Gęborys

Zawsze chciał grać na perkusji. No i wreszcie po wielu latach pracy z ciałem (swoim, a i też innych ludzi) oraz tańcem - przeszedł na drugą stronę rytmu. Teraz może go tworzyć, cokolwiek by to znaczyło. Oczywiście umysł analityczny domaga się przeliczania wszystkich ``i`` ale jakoś da się to opanować, najważniejszy jest przecież rezonans, który się czuje. Inspiracje muzyczne na teraz to głównie jazz i wszystko co nie jest na równe 4/4... ale zawsze chętnie posłucha czegoś z lat 80-tych czy z baroku lub Hawajów. Zawsze pomocny, opanowany, z pozytywna energią życiową.

adam

Adam Kobus

Programista i naukowiec z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. W muzyce szuka tego, co jest nieznane i intrygujące, niezależnie od kraju pochodzenia. W wolnych chwilach odkrywa Lublin na nowo, kulturalnie i historycznie.
Prywatnie ojciec Jaśka, który już próbuje swoich umiejętności na bębnie;)

tomek

Tomasz Szczygieł

Absolwent Politechniki Lubelskiej, kierunek: Zarzadzanie.
Z bębnami za pan brat od początku 2007 r. W zespole od października 2008. Od najmłodszych lat zafascynowany muzyką w różnym wydaniu. Wyczulony na dźwięk i brzmienie, postępuje we mnie choroba audiofilska. Próbuję gry na wszystkim co wpadnie mi w ręce. Na bieżąco z bębnami, gitarą i ukulele. Niespełnioną zachcianką jest gra na basie. Oprócz muzyki pasjonuje mnie kolarstwo i wszelkie aspekty z tym związane. Ukończone studia kierują mnie w stronę stanowisk kierowniczych,
ale dusza wciąż podpowiada mi inne horyzonty. Złota rączka, umie naprawić i nastroić każdy bęben.
Lubi prace w drewnie i włoskie auta. Prywatnie ojciec energicznej córeczki, uwielbiającej świnki morskie.

kuba

Jakub Dobosz

Przygodę z bębnami rozpoczął ze względu na nazwisko. Absolwent wydziału Nieustających Warsztatów Bębniarskich. Swoje inspiracje czerpie z różnych gatunków muzycznych, a także z dźwięku silnika motocykla. Lubi niezwykłe podróże po Świecie. Zawsze z głową na karku, pamięta wszystkie, nawet najdawniejsze aranżacje. Pomocny, elegancki, dobrze zna zasady savoir-vivre, trzeźwo myślący, z szybka rypostą, umie rozwiązać każdy zespołowy problem.
Zastępca liderki grupy.

Grali z nami:

Marcin Dorożuk
Paweł Famielec
Magdalena Młodożeńca
Anna Rydz (Kur)
Jan Tuszewski
Katarzyna Andrzejewska
Ewa Dąbal
Sylwia Lipian
Katarzyna Marszałek
Katarzyna Woźniak
Anna Witkowska
Jakub Banach
Janusz Woźniak

płyty