Biografia

ewaK1-330x270

JAK SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO

AGNIESZKA SYLWIA KOŁCZEWSKA

AGNIESZKA SYLWIA KOŁCZEWSKA

Muzyk, wokalistka, autorka tekstów, kongistka, perkaszynistka, menedżer, animator ruchu bębniarskiego w Lublinie, animatorka kultury.

Moim mistrzem duchowym jest wspaniały muzyk, współpracujący z Carlosem Santaną – niesamowity congista i perkaszynista ARMANDO PERASSA.

Od najmłodszych lat zajmuję się muzyką. Gry na congach (czyt.kongach), djembe (dżembe) i instrumentach perkusyjnych nauczyłam się sama: z kaset, płyt, nagrań video, książek, dzięki wskazówkom innych, dłużej grających kolegów congistów. Uczyłam się również gry na perkusji w pierwszej prywatnej szkole muzycznej  I i II stopnia im. Artura Rubinsteina w Lublinie.

Od wielu lat jestem animatorem i organizatorem różnorodnych imprez kulturalnych. Z wykształcenia – Animator i Menedżer Kultury ze specjalnością – Teatr (Dyplom ukończenia Animator i Menedżer Kultury na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS – 2002 rok).

Od 1992 roku działam przy Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. Współpracowałam z wieloma zespołami, muzykami i artystami w Polsce a także za granicą, zarówno artystycznie, muzycznie i jako menedżer. Pracując na scenie od 1992 roku do chwili obecnej – 2019 rok – zagrałam już ponad 2000 koncertów w kraju i za granicą (Polsce, Europie, Azji. Stanach Zjednoczonych Ameryki.).

BONGO-LAO 1992r.
IGOR & B.B.K. ACOUSTIC SOUND” – 1992-1995 r.
MAREK ANDRZEJEWSKI – 1994 r.
SZEKINA – 1994 r.
TEATR Z LUBLINA – 1994-1995 r.
ORKIESTRA św. MIKOŁAJA – 1995 – 2016r.
NIEUSTAJĄCE WARSZTATY BEBNIARSKIE – od 1996 roku
GONBLE – 1996-1998 r.
JAHIAR GROUP – 1998-2008 r.
CZEREMSZYNA – gościnnie od 2003 r.
ESCOLA! RITMO – 2004-2006 r.
MŁODE DJEMBE – od 2007 r. www.mlodedjembe.pl
KOMPOZYTOR RAFAŁ ROZMUS – od 2006 r.
TEATR LALKI I AKTORA im. H.CH. ANDERSENA W LUBLINIE – od 2009 r.
BAJM – od 2013 r. zobacz zdjęcia

MENEDŻER ZNACZĄCYCH ZESPOŁÓW LUBELSKICH:

Od 1998 do 2008 roku (przez cały okres działalności zespołu) byłam współzałożycielem, menedżerem, muzykiem (conga, djembe, wokal) międzynarodowego zespołu„JAHIAR GROUP”, którego liderem był perski muzyk: Jahiar Azim Irani. Zespół prezentował orientalną muzykę perską, turecką, afgańską, hinduską, arabską oraz polsko-perskie kompozycje i aranżacje. Niepowtarzalne, interesujące brzmienie zespół uzyskiwał dzięki zestawieniu różnych oryginalnych instrumentów wschodnich: staroperski instrument strunowy – SANTUR – (cymbały perskie), tar – strunowy instrument szarpany pochodzący z Samarkandy; a także poprzez zastosowanie różnego rodzaju bębnów: conga djembe (bęben afrykański pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej), darabuka (ostro brzmiący bęben azjatycki), udu (perkusyjny instrument gliniany tzw. garnek cygański); instrumentów perkusyjnych: quiro, cabaza, tamburyn, cowble, vibra-slap; perkusji jak również gitar, akordeonu, oud (instrument strunowy szarpany tzw. lutnia arabska) klarnetu czy skrzypiec. Całości dopełniał unikalny, azjatycki śpiew Jahiara. Muzyka zespołu spotykała się z żywą reakcja publiczności, przybliżając kulturę bliskiego wschodu, wprowadzała w świat niezwykłych przeżyć estetycznych i duchowych, jak również zachęcała do podróży w dalekie, orientalne przestrzenie. JAHIAR GROUP był pierwszym, tak oryginalnym zespołem w Polsce. Grupa występowała w wielu miejscach w Polsce: Zwierzyniecki Festiwal Filmowy „LAF”, Sopot, Gryfino, Warszawa – m.in.: koncerty w Lapidarium; Częstochowa, Czeremcha – Spotkania Folkowe „Z wiejskiego podwórza”, Kalisz – Festiwal „Lastrada”, Ząbkowice Ślaskie – Festiwal „Folk Fiesta”, Płock, Kraków; a także koncertował za granicą m.in. w Niemczech na spotkaniu międzynarodowym w OBERURSEL. Grupa prowadziła warsztaty muzyczne na spotkaniach młodzieży z krajów Europy wschodniej w ERFURCIE oraz koncertowała na festiwalu filmowym w COTTBUS. Zespół brał udział w wielu prestiżowych festiwalach uzyskując na nich wysokie miejsca m.in.: na festiwalu folkowym „Folkowa Majówka” w Radomiu 1999 roku zajął II miejsce, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 1999 r. – otrzymał I nagrodę z rąk Rektora UMCS. Propagowaliśmy również muzykę orientalną w programie Artura Głowackiego „Hulaj Dusza” w TVP Polonia, w TVP 2 „Tam gdzie biją źródła” (Ogólnopolski Festiwal Muzyki na Równicy). W lutym 2000 roku została nagrana płyta „TEHERAN” podsumowująca naszą działalność  (Studio „Inigo” -Kraków; wydawnictwo „Orange World” – Gdynia). Jahiar Group uczestniczył w programach pomocy dzieciom (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja Małego Księcia z Lublina) a także poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Iranie w mieście BAM. Grupa zagrała również na koncercie różnowyznaniowym w hołdzie Jego Świątobliwości Papierzowi Janowi Pawłowi II „Pora na Nas” w dniach 2-9.IV.2005 r. pod Archikatedrą Lubelską. Jahiar Group był pomysłodawcą i organizatorem festiwalu „ORIENT LUBLIN”.

W skład zespołu wchodzili:
Jahiar Azim Irani – wokal, santur
Agnieszka Kołczewska – wokal, djembe, conga, instr. perkusyjne
Kurtmolla Abdulganijev – akordeon
Grali z nami również:
Jarosław Adamów – klarnet
Grzegorz Cioczek – Puzon
Piotr Dankiewicz -gitara basowa
Grzegorz „Dolores” Drozd – conga
Michał Iwanek – pianino
Piotr Kamionobrodzki – saksofon barytonowy
Andrzej Kapłon – saksofony
Paweł Kubicki – śpiew, freestyle
Mariusz Kukuryk – perkusja
Sławomir Łukasiewicz – gitara klasyczna, akustyczna
Rafał Maj – darabuka, instr. Perkusyjne
Iwona Majczak -akordeon
Piotr Majczyna – oud, saz
Waldemar Mazur – pianino
Mirosław Nieścior – gitara elektryczna
Wojtek Ostaszewski – saksofon tenorowy
Katarzyna Strzałkowska-Wasilewska – skrzypce
Agnieszka Tomala – gitara klasyczna, kontrabas
Krzysztof Waszczuk – trąbka
Zbigniew Zaręba – perkusja

W marcu 2007 r. podjęłam współpracę menedżerską z lubelskim zespołem jazzowym „JAZZOO”. Od 2007 r. wspomagałam działaniami menedżerskimi lubelsko-wrocławsko-ukraiński zespół „CACI VORBA” – inspiracje muzyką rumuńską, cygańską, węgierską, bałkańską.W latach 2000 – 2002 roku byłam menedżerem lubelskiego zespołu grającego muzykę inspirowaną muzyką afrykańską, cubańską, jamajską, ska – „SKUBAŃCE”( dwa utwory zarejestrowane na płycie-składance: „Folkowa Planeta” 2002 r.) Menedżerowałam w 2001r. lubelskiemu zespołowi – rock progresywny „BABAYAGA”. Od początku 2011 roku jestem menadżerem zespołu  „NA TAK” www.natakmuzyka.pl

Od 1995 do 2016 roku byłam czynnym członkiem zespołu „ORKIESTRA p.w. św.MIKOŁAJA” /congistka, perkaszynistka zespołu,śpie/.Nagrałam z zespołem wszystkie dotychczasowe płyty CD , razem 13 CD. Jest to zespół, który jako jeden z pierwszych, „stworzył” folk w Polsce. Powstał w 1988 roku z inicjatywy Bogdana Brachy. Orkiestra reprezentuje lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Polsce i za granicą. Działałam również w „Teatrze z Lublina” – w latach 1994-1995 (założonym przez śp. Reżyser Elżbietę Bojanowską) jako aktorka i muzyk. Brałam udział w spektaklu reżyserowanym przez śp. Elę Bojanowską i śp. Roberta Łupieniaka: „EUROPEEN VOO DOO DOLL”, z którym to spektaklem grupa została wyróżniona na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „POBOCZA TEATRU” w Toruniu w 1995 roku. Byłam wokalistką uznanego w kraju zespołu z obszaru „krainy łagodności”, poezji śpiewanej B.B.K. Acoustic Sound, którego założycielem i liderem był Tomasz „Igor” Jaszczuk.. Zespół działał w Lublinie w latach 1992-1995 (kaseta „UNDERGROUND” wydana przez wydawnictwo New ABRA w 1994r.)

Współpracowałam również z lubelskim bardem Markiem Andrzejewskim (1994r.) uczestniczyłam w jego sukcesie /Grand Prix na Festiwalu Poezji śpiewanej OLSZTYN 1994 r./ śpiewając wraz z Nim nagrodzoną piosenkę „ZIMA”.

Byłam współzałożycielem jednego z pierwszych w Polsce zespołu bębniarskiego: Grupa Niezależnych Bębniarzy Lubelskich „GONBLE” (1996-1998) założonego wraz z Grzegorzem „Doloresem” Drozdem i Rafałem Majem. Zespół zagrał wiele koncertów w Polsce (festiwale m.in. w Zamościu, w Radomiu; koncerty w klubach) grając własne kompozycje zaaranżowane na djembe, conga, bongosy i instrumenty perkusyjne tzw. „przeszkadzajki”. W 1996 roku w maju grupa wygrała pierwsze wyróżnienie na festiwalu „Folkowa Majówka” w Radomiu. Z wrocławskim zespołem „SZEKINA” – zespół grający muzykę o charakterze religijnym – nagrałam materiał muzyczny – kaseta 1994r. Współpracuje również, grając gościnnie koncerty, z zespołem folkowym „CZEREMSZYNA” z Czeremchy /Zespół Folkowy założony przez Barbarę Kuzub-Samosiuk/, który w 2018 roku obchodził swoje 25-lecie.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY i MUZYKI ORIENTALNEJ „ORIENT LUBLIN” (2002-2005r) Agnieszka Kołczewska – Organizator, Dyrektor artystyczny  festiwalu (wraz z zespołem Jahiar Group i ACK „Chatka Żaka” UMCS). Celem festiwalu było przybliżenie i upowszechnienie kultury, sztuki i muzyki orientalnej, bliskiego i dalekiego wschodu: perskiej, arabskiej, tureckiej, afgańskiej a także hinduskiej. Festiwal odbywał się w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się 18-19 października 2002 – poświęcona kulturze arabskiej –„SYRIA”, druga 25.X.2003 r. – „INDIE”, trzecia 15-16.X. 2004 r. „TURCJA” czwarta 21-22.X.2005 r. – „IRAN”. Festiwal cieszył się popularnością oraz uznaniem wśród publiczności a także wśród wykonawców. Wszystkie edycje zakończone zostały sukcesem.

Od 2006 roku współpracuję z lubelskim kompozytorem Rafałem Rozmusem. W marcu 2006 roku nagrałam muzykę – partie bębnów i instrumentów perkusyjnych – do filmu „TAJEMNICE WATYKANU”. W styczniu 2007 roku nagrałam muzykę bębnową w oparciu o kompozycje Rafała Rozmusa do filmu opartego na poemacie Karola Wojtyły – Jego Eminencję Papierza Jana Pawła II – „TRYPTYK RZYMSKI”. Od 2009 roku współpracuję z Teatrem Lalki i Aktora im.H.CH. Andersena w Lublinie, komponując muzykę do spektakli i wykonuję ją na żywo podczas przedstawienia. Spektakle: „PIEŚN O ROLANDZIE” w reż. Daniela Arbaczewskiego oraz „PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA” w reżyserii Sheana Mayetta i Marka Pitmana./ Z którym to spektaklem prezentowaliśmysie w Turcji : w mieście nad Morzem Czarnym:ORDU i mieście górskim blisko granicy z Syriś-MARDIN/

 

W 2008 roku zostałam uhonorowana Nagrodą Artystyczną „NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, UPOWSZECHNIANIE I OCHRONA DÓBR KULTURY”.

W 2017 roku zostałam uhonorowana Nagroda artystyczna za 25- lecie pracy artystycznej przez Prezydenta Miasta Lublin.
W 2018 roku dostałam MEDAL 700-Lecia Miasta Lublin za działalność artystyczną na rzecz Lublina i jego mieszkańców.
Nagrywałam także z licznymi zespołami jako muzyk sesyjny (bębny, wokal),muzyka rockowa, gospell, folk, reggae, poezja, muzyka teatralna i filmowa, religijna i inne.

Od października 2009 roku jestem Koordynatorem Edukacji Kulturalnej ACK UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.

Koordynator Edukacji Kulturalnej w ACK UMCS „CHatka Żaka” w Lublinie
– Organizuję Artystyczne Warsztaty Umiejętności po których następuje Festiwal podsumowujący (FESTIWAL ARTYSTYCZNYCH WARSZTATÓW UMIEJĘTNOŚCI – w latach 2010-2018 -było już IX edycje oraz koncerty prezentujące uczestników warsztatów „POWACHLUJ NBA SCENIE’- do 2018 r IV edycje.

ARTYSTYCZNE WARSZTATY UMIEJĘTNOŚCI

Warsztaty wystartowały w październiku 2009 roku. Są to różnego rodzaju zajęcia warsztatowe skierowane głównie do studentów jak również do wszystkich w których drzemie talent i pragną go uwolnić, nauczyć się czegoś nowego, rozwinąć swoje talenty, spełnić swoje marzenia. Warsztaty te są prowadzone przez osoby profesjonalnie zajmujące się danym tematem ale mogą być również poprowadzone przez młodych artystów, chcących podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Celem tego projektu jest głównie umożliwienie studentom spędzanie wolnego czasu w sposób ciekawy, interesujący, niekonwencjonalny:
-pobudzanie wyobraźni,-szansa na otworzenie nowych horyzontów, -nauka tolerancji i współpracy w grupie, -zdobywanie wiedzy, – rozwój talentów i kreatywności, -wymiana doświadczeń,-rozwój przez sztukę,-rozwój przez naukę w sposób niekonwencjonalny. Jest to pewnego rodzaju forma edukacji poprzez odkrywcze i niewymuszone działanie zabawę, chęć współtworzenia, sprawdzenia się w tym co nowe; współpracy z innymi.

KONCERT „POWACHLUJ NA SCENIE”

Czyli:Popisy Warsztatowe Chatka Żaka Lublin Jesteśmy na Scenie.
Koncert – prezentacja cyklu: Artystyczne Warsztaty Umiejętności.
Uczestnicy trzech różnych warsztatów muzycznych: gitarowe, bębniarskie, wokalne prezentowały wspólny program na scenie ACK UMCS Chatka Żaka.
Uczniowie i nauczyciele zagrali wspólnie przygotowane aranżacje utworów muzycznych oraz rytmów świata. Pokaz miał na celu zaprezentowanie warsztatów oraz zachęcenie do uczestnictwa AWU.Grali: Agnieszka Kołczewska – muzyk, perkusistka + warsztatowicze.Bartłomiej Abramowicz – muzyk,pianista,reżyser wydarzenia – prowadzący warsztaty wokalne + warsztatowicze.Zbyszek Kowalczyk – muzyk, gitarzysta + warsztatowicze gitarowi.

MŁODE DJEMBE

W 2007 roku powstał zespół bębniarski „MŁODE DJEMBE”.
Jest to grupa pasjonatów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstał w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusjonistka,animator kultury, agabum.pl).

Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański, kij deszczowy. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie.

Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. „Dżembe”, od którego pochodzi nazwa zespołu). Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. (Armando Peraza, Alex Aqunia, Nippy Noya, Dudu Tutzi, Guema, Zaka, Salif Keita, Zakir Hussein, Trilok Gurtu, to tylko niektórzy wielcy muzycy dający nam inspiracje). Muzycy grający w Młode Djembe mają wiele inspiracji, pomysłów, pasji i determinacji twórczej. Staramy się aranżować utwory we własny, niepowtarzalny sposób.

Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Polsce. Brał udział w wielu projektach muzycznych, koncertach w Lublinie i okolicach. Między innymi:
-koncert podczas dyskusji filozoficznej UMCS „Kto jest wolny…”,
– koncert na rzecz ekologii „Posprzątajmy Lublin” na miasteczku akademickim UMCS,
– koncert podczas konkursu promujący Lublin jako miasto wielu uczelni i najciekawsze miejsce na Studia Wyższe na pl.Litewskim w Lublinie
-koncert podczasXVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe”w czasie głownego koncertu festiwalowego na scenie ACKUMCS CHATKA ŻAKA Lublin 2008,
– koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009”Noc Z Afryką” 2009r,
– koncert na konferencji Koła Naukowego Studentów Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – „Wielokulturowość w Polsce – muzyka, zwyczaje, perspektywy”,
– koncerty podczas „Dni Otwartych UMCS 2010,2012,2014,2015,2019”,
– „3,2,1… Chatka Żaka” 2010,
-koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r,
– „Majówka w Zawieprzycach” 2011,
-koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na Rzecz pomocy Afryce „Benu” w czerwcu 2011r,
– koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim (m.in.na wystawach autorskich studentów organizowanych w Chatce Żaka przez Pracownię Plastyczna oraz Przestrzeń Działań Wizualnych),
– Koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 r.;
-Koncert charytatywny dla chorego Marcinka Klub Graffiti – Maj 2012;
-Koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie – maj 2012r.,
– Koncert na 50-lecie Chatki Żaka UMCS 2015r.;
-różne koncerty dla dzieci: z autyzmem, dla młodzieży i dzieci niedosłyszącej i słabosłyszącej.
-Koncerty z cyklu „Powachluj na scenie „ w Chatce Żaka2014,2016;
– Noc Uniwersytetów 2014r –plac przed pomnikiem MC.Skłodowskiej UMCS w Lublinie,
-Dni Otwarte UMCS w Puławach 2015r.,
-Koncert charytatywny „Dla Koby” na rzecz spalonego dachu -Lublin,
– Koncert sobótkowy w Piasecznie 2015r;
-Koncert na jubileuszowym biegu Solidarności 2016r.
-Występ zespołu na koncercie otwierajacym trasę BEATY KOZIDRAK
„BEATA EXCLUSIVE” Lublin 2017-CSK
-Jubileuszowy koncert z okazji Xlecia istnienia zespołu-Maj 2017r.
-Koncert z okazji 100 lecia niepodlwgłości Polski „W Rytmie Wolnoiści Świata” 2018 Lublin
– Koncert podczas Spotkania Świątecznego studentów Międzynarodowych „Christmass party 2018”
-Koncert przeciwko niewolnictwu i handlowi ludźmi w Afryce „Wolni-Niewolni” 2019 UW.Lublin.
Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego już IX edycji odbyło się (od 2010 roku każdego listopada) w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.

MŁODE DJEMBE ma na swoim koncie dwie płyty:

1.) DEMO/RYTMY 2011r.
2.) „NA 100”2018r.