W 2007 roku powstał zespół bębniarski „MŁODE DJEMBE”.

Jest to grupa adeptów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstała w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusjonistka, agabum.pl).

Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, darabuka, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie.

Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. „Dżembe”, od którego pochodzi nazwa zespołu). Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. (Armando Peraza, Alex Aqunia, Nippy Noya, Dudu Tutzi, Guema, Zaka, Salif Keita, Zakir Hussein, Trilok Gurtu, to tylko niektórzy wielcy muzycy dający nam inspiracje). Muzycy grający w Młode Djembe mają wiele inspiracji, pomysłów, pasji i determinacji twórczej. Staramy się aranżować utwory we własny, twórczy sposób.

Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Lublinie, m.in. koncert podczas dyskusji filozoficznej UMCS „Kto jest wolny…”, koncert na rzecz ekologii „Posprzątajmy Lublin”, koncert podczas konkursu promujący Lublin jako miasto wielu uczelni, najciekawsze miejsce na Studia Wyższe, koncert podczas głównego dnia XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe” – Lublin 2008, koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009 – „Noc Z Afryką” 2009r, koncert na konferencji Koła Naukowego Studentów Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS – „Wielokulturowość w Polsce – muzyka, zwyczaje, perspektywy”, koncerty podczas „Dni Otwartych UMCS 2010”, „3,2,1… Chatka Żaka” 2010, koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r, „Majówka w Zawieprzycach” 2011, koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na rzecz pomocy Afryce „Benu” w czerwcu 2011r, koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim, koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 roku; Koncert charytatywny dla chorego Marcinka Klub Graffiti – Maj 2012; Koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie – maj 2012r., koncert na 50lecie Chatki Żaka UMCS 2015r.;różne koncerty dla dzieci: z autyzmem, dla młodzieży i dzieci niedosłyszącej i słabosłyszącej. Koncerty z cyklu „Powachluj na scenie „ w Chatce Żaka2014,2016; Noc Uniwersytetów 2014r, Dni otwarte UMCS w Puławach 2015r.,Koncert charytatywny „Dla Koby” na rzecz spalonego dachu, Koncert sobótkowy w Piasecznie 2015r; na jubileuszowym biegu Solidarności 2016r.

Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego już VII edycji odbyło się (od 2010 roku każdego listopada) w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.

W kwietniu 2017 roku zespół będzie obchodził jubileusz istnienia – X–lecie zespołu :)

SKŁAD

O nas

Agnieszka Kołczewska

Muzyk, perkusistka, animator kultury, animator ruchu bęniarskiego w Lublinie (www.agabum.pl). Lider, założyciel i menadżer zespołu Młode Djembe. Pasjonuje mnie kultura i muzyka afrykańska, muzyka perkusyjna Świata, reggae, jazz, eton-folk. Uwielbiam podróże, przestrzeń życiową, słońce, dobre wina ;) Kocham moją nieocenioną, cierpliwą i wspaniałą Rodzinę. Lubię słownych ludzi, na których można polegać, również staram się nie rzucać słów na wiatr. Muzyka to moje życie – Scena jest moim drugim domem.

O nas

Katarzyna Denis

Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uwielbia podróżować, choć zasypia od razu po wejściu do auta. Uzależniona od herbaty i pieprzu, który dodaje do wszystkiego. Relaksuje się grając na ukulele tylko sobie znane piosenki. Nadmiar pieniędzy wydaje na książki. W wolnym czasie sprawdza się w roli domowego szefa kuchni. Zbiera wszystko, z czym związane są jakieś wspomnienia.

O nas

Kasia Dobosz (Misztal)

Absolwentka Architektury Krajobrazu, z zawodu Graphic Designer. W Młode Djembe od początku. Surowy realizm przeplatający się z kolorowym i niejednoznacznym światem wyobraźni. Ciągle poszukuje: inspiracji, nowych zainteresowań, czegoś co stanie się kolejną prawdziwą pasją.

O nas

Adam Kobus

Programista i naukowiec z wykształcenia, zawodu i zamiłowania. W muzyce szuka tego, co jest nieznane i intrygujące, niezależnie od kraju pochodzenia. W wolnych chwilach odkrywa Lublin na nowo, kulturalnie i historycznie.

O nas

Tomasz Szczygieł

Z bębnami za pan brat od początku 2007 r. W zespole od października 2008. Od najmłodszych lat zafascynowany muzyką w różnym wydaniu. Wyczulony na dźwięk i brzmienie, postępuje we mnie choroba audiofilska. Próbuję gry na wszystkim co wpadnie mi w ręce. Na bieżąco z bębnami, gitarą i ukulele. Niespełnioną zachcianką jest gra na basie. Ciągle żyję nadzieją na rozwój w tym kierunku. Oprócz muzyki pasjonuje mnie kolarstwo i wszelkie aspekty z tym związane. Od pewnego czasu wszelkie pasje staram się zaszczepiać w kolejnym pokoleniu. Ukończone studia kierują mnie w stronę stanowisk kierowniczych, ale dusza wciąż podpowiada mi inne horyzonty…

O nas

Jakub Dobosz

Przygodę z bębnami rozpoczął ze względu na nazwisko ;) Absolwent wydziału Nieustających Warsztatów Bębniarskich. Swoje inspiracje czerpie z różnych gatunków muzycznych, a także z dźwięku silnika motocykla. Zawsze z głową na karku, pamięta wszystkie, nawet najdawniejsze aranżacje.

O nas

Marcin Dorożuk

„Przygodę z bębnami rozpocząłem dosyć dawno a pasję pomogła mi rozwinąć Agnieszka Kołczewska organizując warsztaty na mojej byłej uczelni, zachęcając tym samym do dalszego kształcenia, owocem czego jest moja obecność w zespole Młode Djembe”
Marcin gra na djembe, marakasach, gra iście afrykańskie, pełne mocnych slapów solówki. Wesoły, pomocny, można na nim polegać.

O nas

Paweł Famielec

Zaczął grać na bębnie, bo z gitarą mu nie wychodzi :) Z bębnem jest chyba trochę lepiej, skoro zespół go przygarnął, ale stara się raczej
tworzyć dobre tło dla innych. Zawodowo pilnuje, żeby ludzie mieli światło w domach, a w wolnym czasie lubi czuć wiatr we włosach na wodzie, w powietrzu, albo na dwóch kółkach na drodze. Ale wcale nie musi daleko jechać, płynąć czy lecieć – jest na to za leniwy…… :)

Grali z nami:
Magdalena Młodożeńca
Anna Rydz (Kur)
Jan Tuszewski
Katarzyna Andrzejewska
Ewa Dąbal
Sylwia Lipian
Katarzyna Marszałek
Katarzyna Woźniak
Anna Witkowska
Jakub Banach
Janusz Woźniak